80-latek z zarzutami

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą wspólnie z Prokuraturą Rejonową w Legnicy zakończyli śledztwo dotyczące oszustw na blisko 1 200 000 złotych W tej sprawie postawiono 80-letniemu mężczyźnie łącznie 77 zarzuty. Prokuratura Rejonowa w Legnicy uwzględniając stan zdrowia podejrzanego zastosowała wobec niego dozór Policji oraz poręczenie majątkowe.

Na trop oszusta śledczy trafili w 2019 roku. Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej uzyskali wiarygodne informacje o pobieraniu pieniędzy od studentów i wystawianiu im zaświadczań o ukończeniu studiów przez osobę, której Minister Szkolnictwa Wyższego wydał decyzję o cofnięciu prawa do prowadzenia uczelni. Ze wstępnych ustaleń wynikało, że ten przestępczy proceder mógł trwać już od kilku lat.

Funkcjonariusze pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Legnicy rozpoczęli śledztwo. Analizując i gromadząc obszerny materiał dowodowy, w trakcie trwającego blisko 3 lata postępowania, zabezpieczyli setki dokumentów i przesłuchali kilkuset świadków.

W wyniku śledztwa policjanci ustalili, że w ten proceder zaangażowany był kanclerz jednej ze szkół wyższych działającej na terenie Legnicy. Mężczyzna w okresie od 2016 do 2018 roku pomimo wydanej decyzji przez Ministra Szkolnictwa Wyższego o cofnięciu prawa do prowadzenia uczelni wyższych, działając jako jej likwidator, oferował pokrzywdzonym możliwość kontynuowania kształcenia, za co pobierał korzyści majątkowe i wystawiał zaświadczenia o ukończeniu uczelni wyższej. Ustalono również, że podejrzany ukrywał majątek szkoły celem udaremnienia prowadzonej egzekucji na rzecz wielu wierzycieli.

Z uwagi na brak stałego miejsca zamieszkania i unikanie kontaktu z organami ścigania Prokurator Rejonowy w Legnicy w grudniu 2022 roku wydał postanowienie o poszukiwaniach podejrzanego na terenie całego kraju. W wyniku intensywnych działań policjantów operacyjnych, w minioną sobotę na terenie Legnicy zatrzymano podejrzanego 80-latka. Mężczyznę przekazano do prokuratury, gdzie usłyszał 77 zarzuty m.in. za oszustwa. Straty jakie spowodował swoim przestępczym działaniem opiewają na kwotę ponad 1 200 000 złotych.

Prokurator Rejonowy w Legnicy uwzględniając stan zdrowia podejrzanego zastosował wobec niego dozór Policji oraz poręczenie majątkowe w wysokości 20 tys. złotych. Za popełnione przestępstwa grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

kom. Jagoda Ekiert

Dodaj komentarz