Wpadł po 8 latach. Pomogły testy DNA

29-letni mężczyzna, który w 2014 roku na terenie Polkowic dopuścił się kradzieży mienia o wartości 2599 złotych właśnie został wykryty dzięki skutecznemu zabezpieczeniu śladu jaki pozostawił po sobie na miejscu zdarzenia i jego analizie w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji w Warszawie. Duża w tym zasługa polkowickich śledczych, którzy w profesjonalny sposób zabezpieczyli ślad DNA, następnie przesłali go do policyjnego laboratorium, by znalazł się w specjalnej bazie, po czym został potwierdzony jako identyczny z DNA mężczyzny, który po latach dopuścił się kolejnego przestępstwa i właśnie od którego niedawno bezpośrednio pobrano wymaz z materiałem DNA.

Praca policjantów Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego to nie tylko prowadzenie przesłuchań. Regularnie wraz z technikami kryminalistyki dokonują na miejscu zdarzenia licznych ustaleń i zabezpieczają ślady, których często nie widać gołym okiem, a są bardzo cenne dla wykrycia sprawców przestępstw. Tak się stało w przypadku zdarzenia na terenie Zakładów Górniczych ,,Rudna” w Polkowicach, gdzie w 2014 roku nieznany wówczas sprawca ukradł okablowanie o wartości ponad 2,5 tysiąca złotych. Śledczy ujawniony na miejscu ślad DNA przesłali w specjalnie zabezpieczonym pakiecie do Centralnego Laboratorium Kryminalitycznego Policji.

Przechowywane w policyjnej bazie ślady pozwalają na to, aby przestępcy nie czuli się bezkarni, o czym przekonał się wspomniany mężczyzna. Powrót nawet po latach do przestępczych zachowań okazał się dla niego dotkliwy, bowiem policjanci nie pozostają na takie sytuacjie bierni. Zabezpieczyli od owego delikwenta materiał DNA, który został porównany ze śladami w całej bazie danych. Jak się okazało- skutecznie.

Mężczyzna usłyszał już zarzut kradzieży mienia, do którego to zarzutu się nie przyznał. Za swoje zachowanie odpowie bezpośrednio przed sądem. Za opisany czyn grozi mu teraz do 5 lat pozbawienia wolności.

Źródło: KPP Polkowice

Jeden komentarz do “Wpadł po 8 latach. Pomogły testy DNA

Dodaj komentarz