Czołowe zderzenie dwóch samochodów

Na drodze krajowej nr 15 w miejscowości Żabienko doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych. Przyczyną było nieprawidłowe wyprzedzanie. Policjanci apelują do kierowców o ostrożność na drodze.

Do zdarzenia doszło w minioną sobotę (11.03.2023) o godzinie 22:25 na drodze krajowej nr 15 w miejscowości Żabienko. Wtedy to dyżurny mogileńskiej komendy otrzymał zgłoszenie o czołowym zderzeniu dwóch pojazdów. Na miejsce natychmiast zostały wysłane służby ratunkowe. Policjanci ustalili wstępnie, że 19-letni kierujący pojazdem marki Opel Vectra jadąc w kierunku Strzelna, najprawdopodobniej chcąc wyprzedzić pojazd ciężarowy, zjechał w niedozwolonym miejscu (linia ciągła) na lewy pas ruchu i doprowadził do czołowego zderzenia z jadącym od strony Strzelna pojazdem marki Opel Mokka.

Sześć osób – kierujący Oplem Vectra i kierująca Oplem Mokka oraz pasażerowie z obydwu pojazdów zostało przewiezionych do szpitala. Badanie na zawartość alkoholu w organizmie wykazało, że kierujący byli trzeźwi.

Policjanci ustalają przyczyny i okoliczności tego zdarzenia, apelując jednocześnie o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze.

Jak wynika z policyjnych statystyk, wyprzedzanie jest jedną z trzech głównych przyczyn wypadków drogowych, w których giną ludzie. To właśnie w trakcie tego manewru bardzo łatwo o błąd, który może okazać się tragiczny. Kierowcy muszą mieć świadomość tego, że aby bezpiecznie wyprzedzić inny pojazd musi być spełnionych kilka istotnych elementów. To po pierwsze odpowiednia widoczność i wiedza na temat pojazdów jadących z przeciwnej strony. Często zdarza się również, że kierowcy nie spoglądają w lusterka i nie upewniają się, czy nie są wyprzedzani przez inne pojazdy. Niestety wielu kierowców o tym zapomina i wyprzedza nie mając wystarczająco dużo miejsca, aby bezpiecznie wykonać taki manewr. Kolejnym błędem popełnianym przez zmotoryzowanych jest wyprzedzanie w miejscach, gdzie oznakowanie tego zakazuje. Skoro na jezdni znajdują się linie ciągłe, czy na drodze znajduje się znak pionowy „zakaz wyprzedzania” oznacza to, że w tym miejscu wyprzedzanie jest absolutnie zabronione. Takie oznakowanie drogi to nie przypadek. Znajduje się w miejscach, w których takie manewry są szczególnie niebezpieczne. Niestety wielu kierowcom wydaje się, że oni wiedzą lepiej, a ich umiejętności, czy osiągi samochodów pozwalają wyprzedzać niemal w każdym miejscu na drodze.

Źródło: KPP Mogilno

Dodaj komentarz