Kulig może być śmiertelny

Policjanci przypominają, że kulig może skończyć się poważnymi obrażeniami, a nawet śmiercią. Wystarczy chwila nieuwagi, zbyt duża prędkość auta, gwałtowne hamowanie, kamień ukryty pod śniegiem, żeby doszło do tragedii, której nie da się już cofnąć.

Policjanci przypominają, że za kulig za samochodem, kierowcy grozi wysoki mandat. Przepisy ruchu drogowego przewidują karę w wysokości grzywny do 300 złotych, a także 10 punktów karnych. Jest to związane z art. 60 ust. 2 pkt 4 Prawa o ruchu drogowym. Jeżeli dojdzie do stworzenia zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym mozna nawet stracic prawo jazdy. Znacznie wyższe kary są przewidywane dla kierowców, którzy spowodują wypadek podczas kuligu. Jeśli dojdzie w nim do śmierci któregoś z uczestników, grozi mu do ośmiu lat pozbawienia wolności. Sanki nie są przystosowane do szybkiej jazdy za samochodem. W razie hamowania nie ma jak skutecznie ich zatrzymać – uczestnicy kuligu mogą uderzyć w ciągnące je auto lub wpaść na siebie. Nad sankami trudno też zapanować w zakrętach i łukach. Nawet odrobinę zbyt duża prędkość auta, a ciągnięte osoby wypadną z trasy. Na drodze publicznej mogą wpaść pod koła jadącego samochodu. Także wpadnięcie do rowu lub w drzewo może zakończyć się tragedią. Nawet przy prędkościach wynoszących około 20 km/h, czy niższych, w razie upadku osoba, która jedzie na sankach może zrobić sobie krzywdę. Sanki nie są zwrotne – nie mają kół, a pasażer nie jest w stanie kontrolować kierunku jazdy. Co więcej, nie mają hamulców i podczas kuligu są związane z pozostałymi sankami. Do tego trzeba zaliczyć również brak możliwości bezpośredniej komunikacji z kierowcą, który w zamkniętym aucie nie słyszy osób, które ciagnie za sobą. Dodatkowo spaliny wydobywające się z rury wydechowej wprost na osoby, które znajdują się z tyłu. Apelujemy o rozwagę i przypominamy, że w wielu przypadkach to my sami stanowimy o swoim bezpieczeństwie! 

Przypominamy!
Zgodnie z przepisami ruchu drogowego – na drogach publicznych obowiązuje zakaz ciągnięcia za pojazdem osoby na nartach, sankach, wrotkach lub innym podobnym urządzeniu. Kulig za samochodem, czy innym pojazdem mechanicznym, jest niedozwolony, a jego organizacja jest wykroczeniem, za które kierowca może zostać ukarany mandatem. Jeśli podczas kuligu, za samochodem lub innym pojazdem, dojdzie do wypadku, którego skutkiem będzie ciężki uszczerbek na zdrowiu lub śmierć, sprawcy grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat.

Źródło: KPP Rawa Mazowiecka

Dodaj komentarz