Ile można zarobić na wyłudzaniu odszkodowań?

Wspólne działania Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu i Prokuratury Okręgowej w Poznaniu doprowadziły do rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie prokurowali fikcyjne zderzenia drogowe, na podstawie których uzyskiwali nienależne odszkodowania. Zysk z tytułu tej przestępczej działalności szacowany jest wstępnie na kwotę nie mniejszą niż 700 tysięcy złotych. Po zatrzymaniu 12 osób związanych z działalnością grupy i przedstawieniu im zarzutów, trzech z podejrzanych trafiło do aresztu. Pozostałych 9 będzie odpowiadać przed sądem z wolnej stopy. Wszystkim grozi do 12 lat więzienia.

Śledczy rozpracowywali tę grupę kilka miesięcy. Pierwsze sygnały otrzymali z poznańskiej drogówki. Mundurowi zauważyli w systemach policyjnych pewną powtarzalność. Okazało się, że te same osoby dosyć często biorą udział w kolizjach drogowych. Policjanci przypuszczali, że może mieć z to związek z wyłudzeniami odszkodowań z firm ubezpieczeniowych. Postanowili to zweryfikować. Kolejne miesiące przeprowadzonych analiz i pracy operacyjnej utwierdziły ich w tym przekonaniu.

Policjanci ustalili, że ta przestępcza działalność polegała na pozyskiwaniu zza oceanu uszkodzonych samochodów, luksusowych marek, a następnie dokonywaniu fikcyjnych zdarzeń drogowych z ich wykorzystaniem. Pojazdy typu McLaren, Chevrolet Corvette, Ferrari, Porsche GRX RS miały wysoką wartość rynkową. Dalsze analizy wykazały, że każda z osób zaangażowanych w to przestępstwo miała swoje zadania. Wśród nich był m.in. niezależny diagnosta, który poświadczał nieprawdę w dokumentach rejestracyjnych samochodów.

To jednak jeszcze nie wszystko, co odkryli śledczy. Funkcjonariusze ustalili, że ta sama grupa osób zajmowała się również wprowadzeniem do obrotu samochodów ze zmienionymi numerami identyfikacyjnymi.

Mając dowody w tej sprawie, na polecenie Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, jednego z wrześniowych poranków funkcjonariusze zapukali do drzwi kilkunastu domów i mieszkań na terenie całej wielkopolski. Zatrzymali łącznie 12 podejrzanych. 10 mężczyzn i 2 kobiety w wieku od 29 do 62 lat.

W trakcie przeszukania policjanci odzyskali samochód marki Porsche 911 z przerobionymi numerami VIN, dwie przyczepy samochodowe, które zostały skradzione na terenie Gdańska, dwa skutery wodne, a także tablice rejestracyjne od utraconego wcześniej pojazdu.

Ponadto w miejscach zamieszkania zatrzymanych zabezpieczono blisko kilogram narkotyków. Prokurator zabezpieczył na poczet przyszłych kar należące do podejrzanych mienie, w tym nieruchomości, o łącznej wartości prawie 800 tysięcy złotych.

Źródło: Prokuratura Okręgowa w Poznaniu / Photo by niu niu on Unsplash

Dodaj komentarz