Niebezpieczne niewybuchy w lasach

Na terenie gminy Lubań, na terenie leśnym podczas prac eksploracyjnych ujawniono przedmioty wybuchowe i niebezpieczne w trzech różnych miejscach. O niebezpiecznych pozostałościach z czasów wojny został powiadomiony dyżurny lubańskiej komendy policji. Funkcjonariusze apelują o ostrożność i przypominają, że odnalezionych materiałów wybuchowych nie należy dotykać, przenosić, ani rozbrajać. Manipulowanie przy takich przedmiotach może zakończyć się tragedią.

Na niebezpieczne znalezisko natrafiono podczas prac eksploracyjnych na terenie leśnym w Henrykowie Lubańskim. Niebezpieczne przedmioty usytuowane były w trzech różnych miejscach. O znalezisku został powiadomiony dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu, który na miejsce skierował patrol policji oraz powiadomił patrol saperski. 

Przybyli na miejsce saperzy z 23 Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu, zachowując względy bezpieczeństwa, rozpoczęli podjęcie przedmiotów. Okazało sie, że był to granat moździerzowy, przeciwlotniczy pocisk artyleryjski produkcji radzieckiej oraz niewybuch granatu moździerzowego produkcji niemieckiej , pochodzący z czasów II Wojny Światowej. Podjęto decyzję o detonacji niebezpiecznego znaleziska na miejscu.

Pamiętajmy, że znalezisk przypominających niewybuchy nie wolno dotykać, ani przenosić czy rozbrajać. Należy o tym jak najszybciej zawiadomić najbliższą jednostkę Policji. Funkcjonariusze zabezpieczą teren i wezwą saperów. Jeśli jest to możliwe, do czasu przyjazdu Policji takie miejsce należy zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych.

Źródło: KPP Lubań

Dodaj komentarz