Krok od tragedii na torowisku

Policjanci ukarali wysokim mandatem dwie osoby, które przebiegały przez przejazd kolejowy, mimo że zapory były opuszczone. Na oczach funkcjonariuszy, 29-latka poślizgnęła się na szynach o mało nie tracąc życia, gdyż podniosła się na chwilę przed nadjeżdżającym pociągiem. Funkcjonariusze przestrzegają i przypominają o obowiązujących przepisach i wysokich karach za popełnione wykroczenia, a przede wszystkim o ogromnym niebezpieczeństwie, kiedy lekkomyślnie zachowujemy się w pobliżu przejazdu kolejowego.

Nowy taryfikator przewiduje m.in. wysoki mandat za wykroczenie, jakim jest wchodzenie na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub rozpoczęto ich opuszczanie. Takie właśnie wykroczenie popełniła 29-letnia mieszkanka Ścinawy i jej 22-letni kolega. Oboje stali i czekali na otwarcie zapór na przejeździe kolejowym na ulicy Jagiełły w Ścinawie. W tym samym czasie, na przejazd przez tory, wśród innych pojazdów, oczekiwali mundurowi znajdujący się w radiowozie. W pewnym momencie, niecierpliwość kobiety i mężczyzny wzięła górę  i pomimo tego, że zapory nadal były zamknięte, a do tego nadjeżdżał już pociąg, postanowili przebiec  przez torowisko. Ta decyzja dla 29-latki mogła skończyć się tragicznie, gdyż kobieta poślizgnęła się na szynie i zdążyła się podnieść na kilka sekund przed nadjeżdżającym pociągiem osobowym. 

Piesi zostali zatrzymani do kontroli drogowej. Policjanci, za popełnione wykroczenie, nałożyli na oboje mandat karny w wysokości po 2000 złotych.

Policjanci przypominają, że zabrania się:

1) wchodzenia na jezdnię:

a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,

b) spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;

2) przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;

3) zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;

4) przebiegania przez jezdnię;

5) chodzenia po torowisku;

6) wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;

7) przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują;

8) korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Pamiętajmy! Lekkomyślne zachowanie w pobliżu przejazdu kolejowego może kosztować nas życie, bez względu na to, czy jesteśmy pieszymi czy poruszamy się pojazdem.

Źródło: KPP Lubin

Dodaj komentarz