Niebezpieczne potrącenie nastolatków

Pieszy na przejściu nie może być nigdy zaskoczeniem dla kierującego – to stwierdzenie powinno być priorytetem dla każdego kierowcy. Pieszy na przejściu powinien czuć się bezpiecznie, zwłaszcza gdy jest to przejście z sygnalizacją świetlną. Niestety w miniony czwartek (21 września) to właśnie na przejściu dla pieszych na ulicy Długiej w Zielonej Górze, potrącone zostały dwie młode osoby.

Zielonogórscy policjanci po raz kolejny proszą o ostrożność na drogach:

– Kierujących o dostosowanie prędkości do natężenia ruchu, pory dnia i panujących warunków atmosferycznych, a także rozważną jazdę i zwrócenie szczególnej uwagi w rejonach skrzyżowań i przejść dla pieszych.

– Pieszych o to, aby przed wejściem upewnili się, że mogą bezpiecznie przejść na drugą stronę jezdni, ale także, aby byli czujni znajdując się już na przejściu.

Do apeli o zwrócenie szczególnej uwagi i zachowanie ostrożności w rejonach skrzyżowań i przejść dla pieszych nie zastosował się jednak 68-letni kierowca, który w miniony czwartek (21 września) jechał ulicą Długą i na wyznaczonym przejściu dla pieszych potrącił dwóch nastolatków w wieku 12 i 14 lat. Jeden z nich (14-latek) został zabrany na badania do szpitala. Policjanci będą wyjaśniać wszystkie okoliczności tego zdarzenia, które zarejestrowały kamery miejskiego monitoringu.

Kierowcom i osobom pieszym powinien zawsze towarzyszyć wzajemny szacunek. Zazwyczaj bywa tak, że jedna grupa chce drugiej udowodnić swoją „rację”. Skutki tego w wielu przypadkach są niebezpieczne i mogą skończyć się poważnymi obrażeniami ciała, a czasami niestety śmiercią. Dlatego korzystając z drogi postawmy się w sytuacji tych „drugich” i wczujmy się w ich sytuację na jezdni, przejściu dla pieszych czy chodniku. Do dyspozycji kierowców, pieszych i pozostałych uczestników ruchu są lubuscy policjanci. Codzienne starania funkcjonariuszy powinny być wsparte odpowiedzialnością i zdrowym rozsądkiem ze strony wszystkich uczestników ruchu. Mowa tu przede wszystkim o przestrzeganiu przepisów prawa – swoistego fundamentu bezpieczeństwa na drogach.

Źródło: KMP Zielina Góra

Dodaj komentarz