Oszust BLIK aresztowany

Policjanci z Leszna zwalczający przestępczość gospodarczą zatrzymali 21-letniego obywatela Ukrainy, który za pomocą uzyskanych wcześniej danych wypłacał pieniądze z bankomatów, wykorzystując w tym celu kody BLIK. Prawdopodobnie mężczyzna w ten sposób działał od około miesiąca i wyłudził co najmniej 50 tysięcy złotych. Sąd Rejonowy w Lesznie na wniosek leszczyńskiej prokuratury aresztował podejrzanego na okres 3 miesięcy.

Do zatrzymania doszło 29 listopada br. na terenie powiatu poznańskiego. Leszczyńscy policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą zatrzymali mężczyznę podczas wypłaty pieniędzy w jednym z miejscowych bankomatów. Zatrzymanym okazał się 21-letni obywatel Ukrainy. Mężczyzna miał związek z oszukaniem młodej mieszkanki powiatu leszczyńskiego.

Kobieta w połowie listopada br. wystawiła na jednym z internetowych portali aukcyjnych sukienkę na sprzedaż. Niedługo potem odezwał się do niej oszust, rzekomo zainteresowany zakupem.

Kobieta otrzymała od niego w wiadomości sms informację, że ten chce uiścić opłatę za sukienkę i przesłał link, poprzez który sprzedająca miała odebrać już przelane na jej konto pieniądze.

W tym miejscu zaczyna się największy błąd jaki popełniają użytkownicy internetu!

Kobieta otworzyła link do strony bankowości elektronicznej do złudzenia podobnej do autentycznej, niestety była ona fałszywa. Usiłując zalogować się na „rzekome” swoje konto otrzymała „sms kod”, który umożliwił dopisanie nowego urządzenia (komputera lub telefonu) do rachunku. Akceptując zgodę, umożliwiła oszustom dysponowanie jej pieniędzmi. Z jej rachunku przestępcy dokonali zakupów internetowych, przelewów i wypłaty z bankomatu przy użyciu kodu BLIK na łączną kwotę prawie 7 tysięcy złotych.

Kiedy kobieta zorientowała się, że straciła wszystkie oszczędności zgromadzone na rachunku, złożyła zawiadomienie do leszczyńskiej Policji. Sprawą zajęli się policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą i trop zaprowadził ich do powiatu poznańskiego. Tam namierzyli jednego z oszustów, którym okazał się już wspomniany 21-latek z Ukrainy, tymczasowo przebywający w rejonie Poznania.

Mężczyzna usłyszał zarzut związany z oszustwem, za co grozi mu do 8 lat więzienia. Jak ustalili policjanci podejrzany pobierał pieniądze z bankomatów metodą na BLIK od około miesiąca wyłudzając około 50 tysięcy złotych.

1 grudnia br. Sąd Rejonowy w Lesznie na wniosek leszczyńskiej prokuratury aresztował 21-latka na okres 3 miesięcy. Sprawa jest rozwojowa. Ilość ogłoszonych zarzutów, a nawet podejrzanych może w przyszłości ulec zwiększeniu.

Po raz kolejny przypominamy!

– zachowujmy ostrożność podczas korzystania z internetu

– nie logujmy się do bankowości elektronicznej za pośrednictwem otrzymanych linków i aplikacji

– nie podawajmy nieznajomym danych do logowania do bankowości internetowej

Monika Żymełka

Pomoc dla osób pokrzywdzonych TUTAJ.

REKLAMA

Dodaj komentarz