18-latek okradał działki

W ręce policjantów pierwszego komisariatu wpadł wczoraj po południu 18-letni mieszkaniec naszego miasta. Funkcjonariusze ustalili, że to właśnie on w ciągu ostatnich dwóch lat na terenie Podzamcza, Piaskowej Góry oraz Białego Kamienia dokonał szeregu włamań do altan ogrodowych, gdzie z pomieszczeń gospodarczych zniknęły m.in. elektronarzędzia, narzędzia oraz różnego rodzaju wartościowe przedmioty. Zatrzymany przez mundurowych młody wałbrzyszanin podczas czynności procesowych przyznał się do popełnienia wszystkich czynów związanych z włamaniami, a także do wielokrotnego posiadania narkotyków. Podejrzanemu grozi teraz kara pozbawienia wolności do lat 10.

Funkcjonariusze zespołu operacyjno-rozpoznawczego Komisariatu Policji I w Wałbrzychu realizując informacje własne zatrzymali 18-latka 7 lutego około godziny 16:00 w miejscu zamieszkania przy ul. Grodzkiej w Wałbrzychu. W toku wykonanych czynności policjanci udowodnili młodemu mężczyźnie dokonanie podczas minionych dwóch lat łącznie 26 przestępstw tego rodzaju. Podejrzany włamywał się do altan ogrodowych i wykradł z nich różnego rodzaju narzędzia oraz elektronarzędzia potrzebne do prac na działce – takie jak kosy spalinowe, pilarki, czy nożyce do podcinania żywopłotów – a także inne wartościowe przedmioty, np. butle gazowe, klucze hydrauliczne, czy też zamki do drzwi – po prostu wszystko co wpadło mu w ręce. Straty łącznie mogły wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Podczas dalszych czynności procesowych młodociany przestępca przyznał się także do wielokrotnego posiadania w ostatnim czasie narkotyków, które kupował po tym jak po obniżonej cenie sprzedawał skradzione przedmioty.

W związku z tymi zdarzeniami przypominamy, że okres zimowy, to czas kiedy rzadziej zaglądamy na działki i ogrody, dlatego aby nasza działka nie była narażona na dewastację oraz kradzież pamiętajmy, by nie zostawiać w altankach przedmiotów wartościowych bez nadzoru. Kosiarki, piły, sprzęt elektryczny i elektroniczny, kuchenki i butle gazowe powinniśmy w okresie zimowym przenieść w inne bezpieczne miejsce, np do zamkniętej piwnicy w miejscu zamieszkania.

Jeżeli jednak przedmiotów nie da się przenieść warto oznaczyć je w sposób trwały, zrobić dokumentację fotograficzną oraz zachować wszystkie dokumenty gwarancyjne. Wartościowe narzędzia należy umieścić w miejscu niewidocznym. Pamiętajmy, aby altankę zabezpieczyć w atestowane zamki i drzwi oraz kraty w oknach, a nawet alarm. Każda trudność w pokonywaniu przeszkód może zniechęcić włamywacza do działania. Wszelkie zagrożenia i niebezpieczne sytuacje należy na bieżąco zgłaszać pod numer alarmowy 112.

Źródło: KMP Wałbrzych

Dodaj komentarz