Kierowali pod wpływem narkotyków

Policjanci z Chodzieży w ostatnim czasie zatrzymali trzech kierowców, którzy prowadzili pojazdy pod wpływem narkotyków. Każdy z nich odpowie za swoje czyny. Policja przypomina, że kierowanie pojazdem pod wpływem środka odurzającego jest przestępstwem i jednocześnie apeluje o rozsądek na drodze.

Pod koniec kwietnia chodzieska „patrolówka” w centrum miasta zatrzymała do kontroli drogowej opla, którym kierował 34-letni mieszkaniec Chodzieży. Podczas interwencji mężczyzna ten był pobudzony i nerwowy, co wzbudziło podejrzenia policjantów. Jak się później okazało, kierowca prowadził pojazd pod wpływem amfetaminy. Policjanci znaleźli także przy nim kilka porcji tego narkotyku. Funkcjonariusze zatrzymali kierowcę, a także w formie elektronicznej, jego uprawnienia do kierowania. Za nieodpowiedzialne zachowanie odpowie przed sądem. 

2 maja policjanci w Chodzieży przy ul. Fabrycznej zatrzymali do kontroli drogowej skodę. Policjanci w tym przypadku także „mieli nosa”, bowiem 28-letni kierowca, jak się chwilę później okazało, prowadził auto będąc pod wpływem amfetaminy, ekstazy oraz metamfetaminy. Podczas przeszukania pojazdu, w bagażniku mundurowi znaleźli woreczek z metamfetaminą. 

W tym samym dniu w nocy policjanci w Chodzieży zatrzymali kierowcę, który jechał wraz z kobietą oraz 3-letnim dzieckiem. Jego nerwowe zachowanie go zdradziło. Mężczyzna przyznał w rozmowie z policjantami, że zażył wcześniej amfetaminę. Badanie moczu potwierdziło, że kierował pod jej wpływem. W torbie kobiety mundurowi znaleźli kilka gramów tego narkotyku. Zarówno mężczyzna, jak i kobieta zostali zatrzymani do sprawy. Oboje już usłyszeli zarzut narażenia dziecka na niebezpieczeństwo, za które grozi do 5 lat więzienia. Dodatkowo kobieta usłyszała zarzut posiadania substancji zabronionej. Małoletni został przekazany pod opiekę babci. 

W przypadku każdego z tych kierowców, jeśli badania krwi potwierdzą, że prowadzili pojazdy będąc pod wpływem substancji prawnie zabronionych, wówczas będą mieli uzupełnione zarzuty o ten właśnie czyn. 

Policja przypomina, że prowadzenie pojazdu pod wpływem środka odurzającego jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 2. Nie jest to żadne novum. Korzystanie z takich używek ma wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. W niektórych przypadkach może powodować senność czy otępienie, w innych pobudzenie, skłonność do agresywnych i ryzykownych zachowań na drodze. Kierowca musi być skoncentrowany i zdolny do szybkiego podejmowania decyzji w zmieniających się warunkach otoczenia, a narkotyki z pewnością zaburzają tę sprawność i negatywnie oddziałują na zmysły, co w konsekwencji prowadzić może do tragicznych skutków.

Źródło: KPP Chodzież

Dodaj komentarz