Podejrzany o kradzież tożsamości i wyłudzenie kredytów został zatrzymany

46 zarzutów m.in. za oszustwa, wyłudzenia kredytów i podszywanie się pod inną osobę usłyszał 28-latek z województwa mazowieckiego. Policjanci ustalili go i zatrzymali pod koniec ubiegłego miesiąca. W sprawie toczy się prokuratorskie śledztwo. Nie wykluczamy kolejnych zarzutów.

Sprawa miała swój początek w ubiegłym roku, kiedy to do Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach zgłosił się 63-letni mieszkaniec powiatu. Mężczyzna chcąc założyć nowy rachunek bankowy, został poinformowany przez pracowników placówki, iż ma zaciągnięty kredyt w ich banku. Zaskoczony 63-latek zorientował się, że ktoś musiał się pod niego podszyć i zgłosił sprawę na Policję. 

Sprawa trafiła do policjantów zajmujących się przestępczością gospodarczą i korupcją. Liczne analizy rachunków bankowych i zebranych w sprawie materiałów doprowadziły do ustalenia, iż pożyczka, o której zawiadomił zgłaszający, nie była jedyną, którą ktoś próbował zaciągnąć na jego dane osobowe. Na skradzioną tożsamość, oszust składał w sumie 46 wniosków kredytowych w bankach i parabankach. Próbował w ten sposób wyłudzić około 200 tysięcy złotych. Z uwagi na odmowy w niektórych placówkach, na nazwisko pokrzywdzonego zaciągnął pożyczki na 10 700 zł.

Dociekliwe wyjaśnianie sprawy doprowadziło śledczych na trop podejrzanego. Początkowo policjanci znali tylko jego wizerunek, jednak udało im się ustalić też jego dane. Okazało się, iż był to 28-letni mieszkaniec województwa mazowieckiego. Na podstawie zebranych w sprawie dowodów, prokurator wydał postanowienie o zatrzymaniu i przymusowym doprowadzeniu podejrzanego. 

28-latek został zatrzymany przez szamotulskich kryminalnych w miejscu zamieszkania pod koniec ubiegłego miesiąca. Został przesłuchany i usłyszał prokuratorskie zarzuty za kradzież tożsamości, oszustwa, wyłudzenia kredytów i usiłowania dokonania wyłudzeń kredytów. Łącznie prokurator przedstawiła mu 46 zarzutów. Mężczyzna przyznał się do zarzucanych czynów.

Wobec podejrzanego zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego i zakazu opuszczania kraju. 

W sprawie toczy się prokuratorskie śledztwo. Sprawa jest rozwojowa, a prowadzący postępowanie nie wykluczają kolejnych zarzutów.

Źródło: KPP Szamotuły

Dodaj komentarz