Szybka reakcja dyżurnego zapobiegła tragedii

W minioną niedzielę asp. szt. Robert Duńka Oficer Dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Legnicy pełnił służbę, podczas której wykazał się po raz kolejny ogromną wiedzą i błyskawicznym działaniem. W ten dzień został powiadomiony o zamiarze popełnienia samobójstwa przez nastolatkę. Dyżurny nie miał żadnych danych tej osoby a każda chwila była na wagę złota. To właśnie szybka reakcja dyżurnego doprowadziła do tego, że już w kilkanaście minut ustalił dane personalne i adres dziewczynki. Na miejsce natychmiast wysłał patrol, który przybył na czas i do tragedii nie doszło.

Oficer Dyżurny Policji pełni bez wątpienia jedną z najważniejszych funkcji w policyjnych strukturach. By móc mówić o sprawności w działaniu, która jest niezwykle istotna z punktu widzenia zadań realizowanych przez Policję, nie można pominąć kwestii prawidłowej komunikacji. Sprawna wymiana informacji z otoczeniem wysuwa na pozycję priorytetową właśnie dyżurnego. To właśnie od niego w dużej mierze zależy szybkość reakcji na popełniane wykroczenia, czy przestępstwa, to na jego barkach spoczywa wielka odpowiedzialność. 
Wzorową postawą po raz kolejny wykazał się asp. szt. Robert Duńka-Oficer Dyżurny, pełniący służbę na stanowisku kierowania Komendy Miejskiej Policji w Legnicy. Funkcjonariusz w minioną niedzielę o godzinie 20:00 został powiadomiony za pośrednictwem Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci o zamiarze popełnienia samobójstwa przez nieletnią dziewczynkę, z którą korespondował online pracownik TPD. 
Niestety,  informacje jakie otrzymał dyżurny, nie dały możliwości identyfikacji tej osoby. Jednak dzięki dużej wiedzy dyżurnego, jego szybkiego i wielokierunkowego działania, już po kilkunastu minutach ustalono dane osobowe i miejsce zamieszkania nieletniej. Na miejsce natychmiast został wysłany patrol policji.

Mundurowi szybko przybyli pod wskazany adres. Liczyła się każda sekunda, gdyż życie ludzkie było zagrożone. Na miejscu zastali 15-latkę, która potwierdziła prawdziwość zgłoszenia, lecz dzięki szybkiej interwencji Policji nie zdążyła sobie zrobić krzywdy. Dziewczynka została rozpytana w obecności matki a następnie zabrana przez Zespół Pogotowia Ratunkowego do szpitala. 

Bez wątpienia dynamika oraz stanowczość podjętych przez służbę dyżurną działań przyczyniły się do uratowania jej życia. Postawa policjantów pozwoliła zapobiec tragedii i spotkała się z pozytywną reakcją ze strony matki dziewczynki, która była wdzięczna za uratowanie jej dziecka. To kolejny przykład profesjonalizmu i zaangażowania legnickich policjantów, którzy każdego dnia swojej służby starają się jak najsumienniej wypełniać słowa roty ślubowania.
Kryzys emocjonalny może dotknąć każdego. Warto wiedzieć, jak rozwiązywać problemy lub wesprzeć innych w samodzielnym rozwiązywaniu trudności. Warto również nie wahać się i skorzystać z porady specjalisty z dziedziny psychologii, czy psychiatrii, działających m.in. w każdej poradni zdrowia psychicznego.

Źródło: KMP Legnica

Dodaj komentarz