Żądali pieniędzy i grozili pozbawieniem życia

10 lat więzienia to kara jaką przewiduje ustawodawca dla 18 i 20-latka, którzy pod koniec minionego tygodnia usłyszeli zarzut wymuszenia rozbójniczego. 20-letni mieszkaniec powiatu sandomierskiego za pośrednictwem internetowego komunikatora otrzymał żądania pieniędzy oraz groźby pozbawienia życia. Krótko później sprawców przestępstwa zatrzymali kryminalni z miejscowej komendy oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Z nocy z wtorku na środę 20-latek za pośrednictwem popularnego komunikatora internetowego otrzymał wiadomość od nieznanej mu osoby. Mężczyzna zarzucał mieszkańcowi powiatu sandomierskiego, że oczerniał on młodą kobietę. W kolejnych wiadomościach sprawca informował, że wie, gdzie mieszka 20-latek, oraz że jest ciągle obserwowany. Następnie w zamian za spokój pojawiło się żądanie pieniędzy i dokładne wskazówki jak i gdzie pokrzywdzony ma dostarczyć wstępną kwotę. Początkowo to złudne „bezpieczeństwo” kosztować miało 700 złotych, lecz jednak finalnie kwota ta wzrosła do 1000 złotych. Jednocześnie sprawca groził, że jeśli młody mężczyzna nie spełni postawionych żądań, straci życie. Wysyłane wiadomości wzbudziły w pokrzywdzonym strach, dlatego też w obawie o swoje bezpieczeństwo i spokój zrealizował wszystkie żądania. Jednak już następnego dnia otrzymał kolejne wiadomości z żądaniem dopłaty.

Przestraszony 20-latek przestał kontaktować się z nieznajomym. Wówczas w sprawę włączył się znajomy pokrzywdzonego. Ten oznajmił, że zna całą sytuację i jednocześnie zaoferował swoją pomoc.

Mieszkaniec powiatu sandomierskiego postanowił oddać sprawę w ręce Policji i w czwartek przyjechał do Komisariatu Policji w Koprzywnicy. Skuteczne działania stróżów prawa pozwoliły szybko zatrzymać „uprzejmego” kolegę. Kolejne profesjonalne działania policjantów z Wydziału Kryminalnego sandomierskiej jednostki przy wsparciu funkcjonariuszy z KWP w Kielcach pozwoliły zatrzymać mężczyznę, który groził 20-latkowi. 18-latek zatrzymany został na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego.

W piątek zatrzymani zostali doprowadzeni do Sądu Rejonowego w Sandomierzu, który zadecydował o  zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 2 miesięcy dla 18-letniego mężczyzny, który bezpośrednio groził pokrzywdzonemu oraz dozoru Policji dla 20-latka, który pośredniczył w procederze.

Źródło: KPP Sandomierz

Dodaj komentarz