12-latek wjechał rowerem na przejściu dla pieszych pod jadący pojazd

W czwartek po południu w centrum naszego miasta doszło do niecodziennego zdarzenia. 12-letni wałbrzyszanin postawił przejechać rowerem przez dwa przejścia dla pieszych na głównym ciągu komunikacyjnym. O ile na przejściu kierowanym sygnalizatorami świetlnymi na ul. Kolejowej to mu się udało bez konsekwencji, o tyle na ul. Chrobrego wjechał w bok jadącego tą drogą samochodu osobowego. Na miejscu zdarzenia szybko okazało się, że nastolatek nie posiada karty rowerowej i nie zna obowiązujących przepisów drogowych, dlatego mundurowi wezwali na miejsce zdarzenia matkę małoletniego i sporządzili dokumentację do sądu rodzinnego, który podejmie decyzję o dalszym toku postępowania w tej sprawie.

Apelujemy do rodziców aby nie dopuszczali dzieci do jazdy na rowerach po drogach publicznych, jeżeli nie posiadają one podstawowych uprawnień do kierowania jednośladami jaką jest karta rowerowa. Warto także rozmawiać z najmłodszymi na temat przepisów drogowych i przypominać, że przejeżdżanie przez przejście dla pieszych rowerem jest zabronione. Jeżeli droga nie posiada przejazdu dla rowerów, a tylko przejście dla pieszych, należy zejść z jednośladu i przeprowadzić go. Na szczęście w podanym powyżej przykładzie nikomu nic się nie stało. Przypominamy jednak, że o poważny wypadek w sytuacji zderzenia samochodu z rowerzystą nie trudno.

Przy okazji tego zdarzenia przypominamy, że rower powinien być wyposażony w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu, a także w co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej z tyłu. Każdy jednoślad musi mieć także co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz być wyposażony w dzwonek lub sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Źródło: KMP Wałbrzych

Dodaj komentarz