Oszustom grozi po 15 lat więzienia

Prokuratura Rejonowa w Skarżysku – Kamiennej zakończyła śledztwo prowadzone przeciwko 15 podejrzanym o m.in. popełnianie kilkudziesięciu oszustw i wpływanie na automatyczne przetwarzanie danych informatycznych. Śledztwo to powierzono do prowadzenia KWP w Kielcach.

Śledztwo w tej sprawie wszczęto w wyniku zawiadomienia złożonego przez bank, który wykrył nietypowe transakcje na jednym z kont. W toku śledztwa ustalono, że sprawcy dokonali szeregu przestępstw wykorzystując systemy bankowe, platformę internetową do zakupów, komunikator internetowy oraz stronę z fałszywą aplikacją, która, po ściągnięciu przez pokrzywdzonych na telefon komórkowy, zbierała dane na temat użytkowników, dzięki czemu sprawcy mieli wiedzę, że użytkownik telefonu czeka na przesyłkę. Następnie wysyłali wiadomość SMS z prośbą o dopłatę niewielkiej kwoty do przesyłki i link do fałszywej strony z przelewami. Pokrzywdzeni wchodząc na tą stronę byli przekierowywani na fałszywą stronę internetową do przelewów, a logując się na własny rachunek bankowy udostępniali go sprawcom, którzy przejmowali kontrolę nad rachunkami bankowymi i przelewali z nich pieniądze na swoje rachunki, a następnie wypłacali. Działali w ten sposób w I połowie 2019 r. i w I połowie roku 2020.

Wszystkim podejrzanym prokurator przedstawił zarzuty oszustw na kwoty sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy zł i wpływania na automatyczne przetwarzanie danych informatycznych związanych z prowadzeniem kont bankowych. W toku śledztwa część podejrzanych przygnała się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyła wyjaśniania. Wobec części podejrzanych, tj. tych którzy nie przebywali w jednostkach penitencjarnych, prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze.

Prokurator skierował w tej sprawie akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Skarżysku – Kamiennej. Oskarżonym grożą kary do 15 lat pozbawienia wolności – informuje Prokuratura Rejonowa w Sandomierzu.

Osoby oszukane pomoc mogą uzyskać klikając tutaj.

fot. Lubelska Policja

Dodaj komentarz