17 latek zatrzymany za przywłaszczenie telefonu

Dzięki szybkim i zdecydowanym działaniom policjanci Rewiru Dzielnicowych trzebnickiej komendy powiatowej zatrzymali 17-latka, który przywłaszczył zgubiony chwilę wcześniej telefon komórkowy o wartości 1500 złotych. Mężczyzna znalazł smartfona i uznał, że może go użytkować. Zgodnie z kodeksem karnym, kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

18 czerwca do trzebnickiej komendy zgłosiła się 12-letnia dziewczynka, która poinformowała policjantów o tym, że kilkanaście minut temu zgubiła swój telefon komórkowy. Z relacji dziewczynki wnikało, że w trakcie pobytu na tzw. Winnej Górze w Trzebnicy z tylnej kieszeni spodni wypadł jej telefon. Wraz z koleżanką próbowały go odnaleźć lecz nie przyniosło to oczekiwanego rezultatu. Na miejscu rozpytywały również przebywające tam osoby jednak nikt nie przyznał się do odnalezienia jej własności. Dlatego też postanowiły poprosić o pomoc policjantów. 

Szybkie i zdecydowane działanie trzebnickich dzielnicowych, którzy udali się na miejsce doprowadziło do zatrzymania 17-letniego mieszkańca naszego powiatu. W chwili pojawienia się mundurowych mężczyzna wyrzucił znaleziony telefon, co nie umknęło uwadze stróżów prawa. W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa został  zatrzymany, a następnie doprowadzony do budynku komendy. W trakcie prowadzonych czynności mężczyzna potwierdził, że apart telefoniczny znalazł na jednej ze ścieżek i nie chciał go oddać ponieważ uznał, że może go użytkować. Telefon niezwłocznie został przekazany mamie dziewczynki, która przybyła na miejsce i złożyła stosowane zawiadomienie. 17-latek usłyszał już zarzut, do którego się przyznał.

Jak widać na przykładzie powyższego zdarzenia przysłowiowe „znalezione – nie kradzione” nie idzie w parze z brakiem odpowiedzialności karnej. Dlatego przypominamy, że rzecz, której nie jesteśmy właścicielami, nie jest nasza. Znaleziony przedmiot należy zwrócić prawowitemu właścicielowi lub zgłosić ten fakt Policji albo zanieść do biura rzeczy znalezionych. 

Źródło: KPP Trzebnica

Dodaj komentarz